KONST / Skulptur & konsthantverk / Schackspel 9581096
nr 958 1096
Bo Ã…ke Adamsson
(f. 1941), Sverige
Schackspel, Bo Ã…ke Adamsson (f. 1941). 32 schackpjäser signerade BoÃ…ke A/Adamsson samt med gjutarmärkning Skultuna 1607 Sweden. Patinerad och förgylld brons/mässing, höjd: 13‑24 cm. Schackbrädet signerat Bo-Ã…ke Adamsson samt märkt i trycket Skultuna Mässings Bruk 1607, färglitografi, 99 x 97 cm
Kondition: 1 pigg saknas, 1 pigg lös
Bo Åke Adamsson, svensk målare, skulptör och grafiker född i Stockholm 1941.
Utrop:
120.000 kr
Såld:
100.000 kr
måndag 27 april 2015
kl 18:52:37
26/4 08:05:11
- Klassiska
27 apr
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Bo Ã…ke Adamsson
Läs mer om Bo Ã…ke Adamsson